RR2BA-UDC110V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR2BA-UDC110V
Manufacturer
IDEC
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
IDEC
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Operate Time :
25ms
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Voltage :
110VDC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
120V
Mounting Type :
Socketable
Number of Pins :
8
Must Release Voltage :
11VDC
Throw Configuration :
DPDT
Published :
2005
Must Operate Voltage :
88VDC
Series :
RR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Socket
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-25°C~40°C
Coil Current :
13mA
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Switching Voltage :
240VAC 30VDC -Max
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Max Current Rating :
10A
Contact Material :
Silver (Ag)
Coil Resistance :
8.46kOhm
Coil Voltage (DC) :
110V