RR0510R-88R7-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR0510R-88R7-D
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 88.7 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistance :
88.7Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Additional Feature :
PRECISION
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Height :
406.4μm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
62.5mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
25V
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
RR
Datasheets
RR0510R-88R7-D
Susumu RR0510R-88R7-D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 88.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C