RR0510P-1021-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR0510P-1021-D
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.02KOHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
652.039032μg
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
1.02kOhm
Power Rating :
62.5mW
Published :
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
PRECISION
Surface Mount :
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
350μm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
RR
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Datasheets
RR0510P-1021-D
Susumu RR0510P-1021-D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 1.02kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C