RR0510R-40R2-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RR0510R-40R2-D
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Surface Mount :
yes
Resistance :
40.2Ohm
Weight :
652.039032μg
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
63mW
Composition :
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
406.4μm
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
62.5mW
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Case Code (Imperial) :
Series :
RR
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
25V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RR0510R-40R2-D
Susumu RR0510R-40R2-D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 40.2Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C