RR0510R-18R7-D
Mfr.Part #
RR0510R-18R7-D
Description
RES SMD 18.7 OHM 0.5% 1/16W 0402
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
18.7Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
406.4μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated DC :
25V
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RR0510R-18R7-D
Susumu RR0510R-18R7-D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 18.7Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C