RR0510R-160-D
Mfr.Part #
RR0510R-160-D
Description
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Power Dissipation :
63mW
Surface Mount
Height :
406.4μm
Voltage - Rated DC :
25V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistance :
16Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
62.5mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.5%