RR0510P-6040-D
Mfr.Part #
RR0510P-6040-D
Description
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/16W 0402
Power Rating :
62.5mW
Voltage - Rated DC :
25V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
604Ohm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated :
25V
Datasheets
RR0510P-6040-D
Susumu RR0510P-6040-D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RR Series, Thin Film, 604Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~125°C