RR0510P-2742-D
Mfr.Part #
RR0510P-2742-D
Description
RES SMD 27.4KOHM 0.5% 1/16W 0402
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power Rating :
62.5mW
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Max Power Dissipation :
63mW
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
406.4μm
Voltage - Rated :
25V
Resistance :
27.4kOhm