RQ6A045APTCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RQ6A045APTCR
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 12V 4.5A TSMT6
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
1V @ 1mA
Power Dissipation-Max :
950mW Ta
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4200pF @ 6V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40nC @ 4.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs (Max) :
±8V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
1.5V 4.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Cut Tape (CT)
FET Type :
P-Channel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30m Ω @ 4.5A, 4.5V