RPS1C390MCN1GS
Mfr.Part #
RPS1C390MCN1GS
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 16V SMD
Height :
5.7mm
Ripple Current :
2A
Voltage - Rated DC :
16V
Height Seated (Max) :
0.224 5.70mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dissipation Factor :
0.1 %
Diameter :
6.3mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Voltage :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
2A @ 100kHz
Leakage Current :
125μA
Capacitance :
39μF
Lead Pitch :
900μm
Tan Delta :
0.1
Ripple Current @ Low Frequency :
200mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.256Lx0.256W 6.50mmx6.50mm
Width :
6.5mm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Length :
7.2mm
Datasheets
RPS1C390MCN1GS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RPS1C390MCN1GS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:16V, Package / Case:Radial, Can - SMD, Number of Terminations:2, Type:Polymer, RPS1C390MCN1GS pinout, RPS1C390MCN1GS datasheet PDF, RPS1C390MCN1GS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RPS1C390MCN1GS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RPS1C390MCN1GS
39μF ±20% Radial, Can - SMD 0.224 5.70mm Tape & Reel (TR) 45mOhm FPCAP, RPS Surface Mount Polymer General Purpose