RPMD60-2412SG
Mfr.Part #
RPMD60-2412SG
Description
DC/DC CONVERTER 12V 60W
DIN Rail
Number of Pins :
8
Output Voltage :
12V
JESD-30 Code :
R-XXMA-X9
Max Power Dissipation :
60W
Output Current :
5A
Voltage - Input (Max) :
36V
Max Output Voltage :
13.2V
Type :
Enclosed
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Depth :
24.5mm
Package / Case :
Module
Input Voltage-Nom :
24V
Size / Dimension :
4.92Lx0.96W x 2.27 H 125.0mmx24.5mmx57.6mm
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Series :
POWERLINE Power Modules (60W)
Number of Terminations :
9
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Mount :
DIN Rail
Number of Outputs :
1
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Input (Min) :
18V
Isolation :
Isolated
Number of Functions :
1
Height :
24.5mm
Nominal Input Voltage :
24V
Output Power :
60W
182g
Isolation Voltage :
1.6kV