RPMD40-2415SGW
Mfr.Part #
RPMD40-2415SGW
Description
DC/DC CONVERTER 15V 40W
Max Output Voltage :
16.5V
Input Voltage-Nom :
24V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Output (Max) :
2.67A
JESD-30 Code :
R-XXMA-X9
Number of Terminations :
9
Height :
24.5mm
Approval Agency :
CE, LVD
Voltage - Output 1 :
15V
Max Power Dissipation :
40W
Size / Dimension :
4.58Lx0.96W x 2.26 H 116.3mmx24.5mmx57.6mm
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Output Voltage :
13.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Output Current :
2.666A
Enclosed
Number of Functions :
1
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Trim/Adjustable Output :
yes
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
36V
Series :
POWERLINE Power Modules (40W)