RPMD30-4812DE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPMD30-4812DE
Manufacturer
RECOM Power
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 30W
Manufacturer :
RECOM Power
Product Category :
Package / Case :
Module
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Output (Max) :
1.25A 1.25A
Voltage - Input (Min) :
18V
Series :
POWERLINE Power Modules (30W)
Height :
24.5mm
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 :
-12V
Number of Outputs :
2
Mount :
DIN Rail
Weight :
182g
Lead Free :
Lead Free
Output Current :
1.25A
Output Voltage :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
CE, LVD
Max Power Dissipation :
30W
Voltage - Input (Max) :
75V
Max Output Voltage :
12V
Mounting Type :
DIN Rail
Size / Dimension :
4.58Lx0.96W x 2.26 H 116.3mmx24.5mmx57.6mm
Power (Watts) :
30W