RPMD30-1215DE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RPMD30-1215DE
Manufacturer
RECOM Power
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W
Manufacturer :
RECOM Power
Product Category :
Approval Agency :
CE, LVD
Type :
Enclosed
Mount :
DIN Rail
Lead Free :
Lead Free
Applications :
ITE (Commercial)
Output Voltage :
15V
Weight :
182g
Size / Dimension :
4.58Lx0.96W x 2.26 H 116.3mmx24.5mmx57.6mm
Number of Outputs :
2
Voltage - Input (Max) :
18V
Max Power Dissipation :
30W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
24.5mm
Output Current :
1A
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
POWERLINE Power Modules (30W)
Voltage - Input (Min) :
9.5V
Voltage - Output 2 :
-15V
Current - Output (Max) :
1A 1A
Package / Case :
Module
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
DIN Rail
Max Output Voltage :
15V
Power (Watts) :
30W