ROX1SJ680R
Mfr.Part #
ROX1SJ680R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
RES 680 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Packing Method :
Ammo Pack
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Length :
28mm
Max Power Dissipation :
1W
Number of Resistors :
Series :
ROX, Neohm
Package / Case :
Axial
Diameter :
3mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Metal Oxide Film
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
17 Weeks
ELV :
Compliant
Published :
Feature :
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Voltage - Rated :
350V
Construction :
Flameproof
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
350V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.138Diax0.394L 3.50mmx10.00mm
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
680Ohm
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
ROX1SJ680R
TE Connectivity AMP Connectors ROX1SJ680R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 680Ohm, Metal Oxide Film,