ROV20-301K-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROV20-301K-S
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 300V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Energy :
168J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Circuits :
1
Varistor Voltage (Typ) :
300V
Varistor Voltage (Min) :
270V
Published :
Maximum DC Volts :
250V
Maximum AC Volts :
195V
Capacitance @ Frequency :
1100pF @ 1kHz
Mounting Type :
Through Hole
Varistor Voltage (Max) :
330V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Disc 20mm
Packaging :
Bulk
Current - Surge :
6.5kA
Datasheets
ROV20-301K-S
Introducing Littelfuse ROV20-301K-S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:Disc 20mm, ROV20-301K-S pinout, ROV20-301K-S datasheet PDF, ROV20-301K-S amp .Beyond Littelfuse ROV20-301K-S ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.