ROV20-121K-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ROV20-121K-2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Disc 20mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Circuits :
1
Published :
Current - Surge :
6.5kA
Maximum AC Volts :
75V
Capacitance @ Frequency :
3800pF @ 1kHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ) :
120V
Varistor Voltage (Max) :
132V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Varistor Voltage (Min) :
108V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Maximum DC Volts :
100V
Energy :
64J
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Datasheets
ROV20-121K-2
Introducing Littelfuse ROV20-121K-2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Disc 20mm, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, ROV20-121K-2 pinout, ROV20-121K-2 datasheet PDF, ROV20-121K-2 amp .Beyond Littelfuse ROV20-121K-2 ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.