RNX07568K1FNLB
Mfr.Part #
RNX07568K1FNLB
Description
RES 68.1K OHM 1% 2W AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
640 μm
Tolerance :
±1%
Termination :
Metal Oxide Film
Max Operating Temperature :
225°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Width :
20.07mm
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
2W
Size / Dimension :
0.140Diax0.790L 3.56mmx20.07mm
Resistance :
68.1kOhms
Operating Temperature :
-55°C~225°C
Feature :
Flame Proof, High Voltage, Safety
Length :
3.56mm
Power Rating :
1.44W
RNX
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
3kV
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Diameter :
3.56mm
Datasheets
RNX07568K1FNLB
Vishay / Dale RNX07568K1FNLB
68.1kOhms, 2W, Metal Oxide Film,