RNU1V151MDN1PH
Mfr.Part #
RNU1V151MDN1PH
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 35V T/H
Packaging :
Tape and Box (TB)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
380mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
3.8A @ 100kHz
Termination :
Radial
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
0.12 %
Leakage Current :
1.05mA
Voltage - Rated DC :
35V
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current :
3.8A
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
10mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
REACH SVHC :
No SVHC
HTS Code :
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
150µF
1 (Unlimited)
Height :
12.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
RNU1V151MDN1PH
Nichicon RNU1V151MDN1PH
150μF ±20% Radial, Can 0.551 14.00mm Tape & Box (TB) 20mOhm FPCAP, RNU Through Hole Polymer General Purpose