RNU1H470MDN1PH
Mfr.Part #
RNU1H470MDN1PH
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 50V T/H
Stock
931
In Stock :
931
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
HTS Code :
Leakage Current :
470μA
Series :
FPCAP, RNU
Height :
12.5mm
Published :
2013
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.7A @ 100kHz
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
270mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.12 %
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5.0038mm
Package / Case :
Radial, Can
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
2.7A
Packaging :
Tape and Box (TB)
Type :
Polymer
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
47μF
Diameter :
10mm
Datasheets
RNU1H470MDN1PH
Nichicon RNU1H470MDN1PH
47μF ±20% Radial, Can 0.551 14.00mm Tape & Box (TB) 24mOhm FPCAP, RNU Through Hole Polymer General Purpose