RNU1D681MDN1PH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNU1D681MDN1PH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 20V T/H
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
20V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
5.4A @ 100kHz
Capacitance :
680μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
540mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Type :
Polymer
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
2015
Packaging :
Tape and Box (TB)
Series :
FPCAP, RNU
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
RNU1D681MDN1PH
Nichicon RNU1D681MDN1PH
680μF ±20% Radial, Can 0.551 14.00mm Tape & Box (TB) 12mOhm FPCAP, RNU Through Hole Polymer General Purpose