RNU1D391MDN1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNU1D391MDN1
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 20V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
FPCAP, RNU
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
20V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Capacitance :
390µF
Ripple Current @ Low Frequency :
497mA @ 120Hz
Type :
Polymer
Ripple Current @ High Frequency :
4.97A @ 100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±20%
Datasheets
RNU1D391MDN1
Nichicon RNU1D391MDN1
390μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 14mOhm FPCAP, RNU Through Hole Polymer General Purpose