RNU1C271MDN1PX
Mfr.Part #
RNU1C271MDN1PX
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 16V T/H
Aluminum - Polymer Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
270μF
Length :
11.5mm
Height Seated (Max) :
13.0048mm
Terminal Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial
Leakage Current :
0.864mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Published :
Tolerance :
20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Ripple Current :
5A
Voltage - Rated :
16V
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Tape
Datasheets
RNU1C271MDN1PX
Nichicon RNU1C271MDN1PX
270μF 20% Radial 13.0048mm 8mOhm