RNU1C181MDN1PX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNU1C181MDN1PX
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (SOLID POLYMER)
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
16V
Min Operating Temperature :
-55°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Packing Method :
Tape
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
3.5052mm
Tan Delta :
0.08
Length :
11.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Capacitance :
180µF
Leakage Current :
0.576mA
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
5.7A
Height Seated (Max) :
13.0048mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
20%
Datasheets
RNU1C181MDN1PX
Nichicon RNU1C181MDN1PX
180μF 20% Radial 13.0048mm 8mOhm