RNS1E220MDN1KX
Mfr.Part #
RNS1E220MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 25V T/H
Capacitance :
22µF
Ripple Current :
3.4A
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Height :
11.5mm
Leakage Current :
110μA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5mm
Voltage :
25V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.4A @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
25V
Dissipation Factor :
0.06 %
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Datasheets
RNS1E220MDN1KX
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RNS1E220MDN1KX from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Voltage:25V, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, RNS1E220MDN1KX pinout, RNS1E220MDN1KX datasheet PDF, RNS1E220MDN1KX amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Nichicon RNS1E220MDN1KX ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Nichicon RNS1E220MDN1KX
22μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Tape & Box (TB) 28mOhm FPCAP, RNS Through Hole Polymer General Purpose