RNR65H2370FRB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR65H2370FRB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 237 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Series :
Military, MIL-PRF-55182/05, RNR65
Feature :
Military, Moisture Resistant
Package / Case :
Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
237Ohms
Power Rating :
500mW
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RNR65H2370FRB14
237Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,