RNR65H1001FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR65H1001FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Axial
Composition :
Metal Film
Series :
Military, MIL-PRF-55182/05, RNR65
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Resistance :
1kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.180Diax0.562L 4.57mmx14.27mm
Published :
Datasheets
RNR65H1001FRRSL
1kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,