RNR60K4222FMB14
Mfr.Part #
RNR60K4222FMB14
Description
RES 42.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Resistance :
42.2kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Length :
7.112mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
Failure Rate :
M (1%)
Lead Free :
Contains Lead
Diameter :
2.39mm
Package / Case :
Axial
Width :
2.46mm
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Plating :
Lead, Tin
11 Weeks
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RNR60K4222FMB14
Through Hole 42.2kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,