RNR60J1002BRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR60J1002BRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10K OHM 1/4W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
10kOhms
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Military, Moisture Resistant
Length :
7.112mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Series :
Military, MIL-PRF-55182/03, RNR60
Package / Case :
Width :
2.46mm
Datasheets
RNR60J1002BRRSL
10kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,