RNR60H42R2FSBSL
Mfr.Part #
RNR60H42R2FSBSL
Description
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
42.2Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
7.112mm
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
Width :
2.46mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNR60H42R2FSBSL
42.2Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,