RNR60H2262FMRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR60H2262FMRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-55182/03, RNR60
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
M (1%)
Length :
7.112mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Resistance :
22.6kOhms
Size / Dimension :
0.097Diax0.280L 2.46mmx7.11mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Published :
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Width :
2.46mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNR60H2262FMRSL
22.6kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,