RNR55K5621FSRE6
Mfr.Part #
RNR55K5621FSRE6
Description
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Metal Film
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
5.62kOhms
Power Rating :
125mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Max Operating Temperature :
175°C
Length :
6.35mm
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.39mm
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Datasheets
RNR55K5621FSRE6
Through Hole 5.62kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,