RNR55K5621FMRE6
Mfr.Part #
RNR55K5621FMRE6
Description
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Failure Rate :
M (1%)
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
5.62kOhms
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Power Rating :
125mW
Length :
6.35mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.39mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Package / Case :
Max Power Dissipation :
125mW
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
175°C
Width :
2.39mm
Datasheets
RNR55K5621FMRE6
Through Hole 5.62kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,