RNR55K4992FSRE7
Mfr.Part #
RNR55K4992FSRE7
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
Length :
7.62mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.39mm
Resistance :
49.9kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Datasheets
RNR55K4992FSRE7
Through Hole 49.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,