RNR55K1692FSB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR55K1692FSB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Length :
6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Failure Rate :
S (0.001%)
Radiation Hardening :
No
Width :
2.39mm
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Rating :
125mW
Resistance :
16.9kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Diameter :
2.39mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
125mW
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RNR55K1692FSB14
Through Hole 16.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,