RNR55J5491FSB14
Mfr.Part #
RNR55J5491FSB14
Description
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.39mm
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
2.39mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Resistance :
5.49kOhms
Length :
6.35mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Power Rating :
125mW
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Published :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
RNR55J5491FSB14
Through Hole 5.49kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,