RNR55J1202DSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR55J1202DSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 12K OHM 1/8W .5% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Supplier Device Package :
Axial
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
12kOhms
Power Rating :
125mW
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Datasheets
RNR55J1202DSBSL
12kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,