RNR55J1183BRRE8
Mfr.Part #
RNR55J1183BRRE8
Description
RES 118K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
118kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
7.62mm
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±0.1%
Diameter :
2.39mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
RNR55J1183BRRE8
Through Hole 118kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,