RNR55J1002FPRSL
Mfr.Part #
RNR55J1002FPRSL
Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Non-RoHS Compliant
Length :
6.35mm
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Width :
2.39mm
Resistance :
10kOhms
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Composition :
Metal Film
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
P (0.1%)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
RNR55J1002FPRSL
10kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,