RNR55H9092FSBSL
Mfr.Part #
RNR55H9092FSBSL
Description
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Package / Case :
Axial
Length :
6.35mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Max Power Dissipation :
125mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
125mW
Resistance :
90.9kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Width :
2.39mm
Datasheets
RNR55H9092FSBSL
90.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,