RNR55H9092FRRE6
Mfr.Part #
RNR55H9092FRRE6
Description
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
125mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Resistance :
90.9kOhms
Width :
2.39mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Contact Plating :
Lead, Tin
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.35mm
Published :
Diameter :
2.39mm
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Datasheets
RNR55H9092FRRE6
Through Hole 90.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,