RNR55H9092FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR55H9092FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 90.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Length :
6.35mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Resistance :
90.9kOhms
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Supplier Device Package :
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power Rating :
125mW
Width :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Datasheets
RNR55H9092FRBSL
90.9kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,