RNR55H76R8FSB1465
Mfr.Part #
RNR55H76R8FSB1465
Description
RES 76.8 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
76.8Ohms
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
2
Power Rating :
125mW
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Metal Film
Width :
2.39mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.39mm
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Length :
7.62mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RNR55H76R8FSB1465
Through Hole 76.8Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,