RNR55H75R0FSB14
Mfr.Part #
RNR55H75R0FSB14
Description
RES 75 OHM 1/8W 1% AXIAL
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Width :
2.39mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Published :
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Resistance :
75Ohms
Packaging :
Bulk
Length :
6.35mm
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Max Power Dissipation :
125mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RNR55H75R0FSB14
Through Hole 75Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,