RNR55H7502FPB14
Mfr.Part #
RNR55H7502FPB14
Description
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL
Military, Moisture Resistant
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
6.35mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Resistance :
75kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
125mW
Datasheets
RNR55H7502FPB14
75kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,