RNR55H7501FSRE6
Mfr.Part #
RNR55H7501FSRE6
Description
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
7.5kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.39mm
Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
2
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
175°C
Power Rating :
125mW
Diameter :
2.39mm
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Datasheets
RNR55H7501FSRE6
Through Hole 7.5kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,