RNR55H6982FSRE6
Mfr.Part #
RNR55H6982FSRE6
Description
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Width :
2.39mm
Resistance :
69.8kOhms
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Diameter :
2.39mm
Power Rating :
125mW
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RNR55H6982FSRE6
Through Hole 69.8kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,