RNR55H6812BSB14
Mfr.Part #
RNR55H6812BSB14
Description
RES 68.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
68.1kOhm
Construction :
Tubular
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Tolerance :
±0.1%
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Contains Lead
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
125mW
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
125mW
2
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Wire
Lead Diameter :
0.64 mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Length :
38.1mm
Additional Feature :
PRECISION
Surface Mount :
No
Datasheets
RNR55H6812BSB14
FIXED RESISTOR, 68.1kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,