RNR55H6810FMRE8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR55H6810FMRE8
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 681 OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
2.39mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Supplier Device Package :
Axial
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
681Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.62mm
Failure Rate :
M (1%)
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Datasheets
RNR55H6810FMRE8
Through Hole 681Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,