RNR55H6190FSB1465
Mfr.Part #
RNR55H6190FSB1465
Description
RES 619 OHM 1% 1/8W AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
7.62mm
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Diameter :
2.39mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
125mW
Packaging :
Bulk
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.39mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
619Ohms
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNR55H6190FSB1465
Through Hole 619Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,